trening i terapia oddechem Poznań

Czym jest ODDECH i dlaczego jest tak ważny…

Odpowiedź na to pytanie wydaje się banalna, ale przyglądając się temu zagadnieniu bliżej i głębiej wcale taka nie jest. Oddech jest jedną z bardzo nielicznych funkcji naszego ciała, która na co dzień sterowana automatyzmami autonomicznego układu nerwowego (wegetatywnego) poddaje się naszemu wolicjonalnemu sterowaniu. Daje to nam możliwości wpływania na funkcje i układy ciała na które …

Czym jest ODDECH i dlaczego jest tak ważny… Read More »

nerw błędny vagus nerve

Nerw błędny i jego terapia

Terapia nerwu błędnego jest niestety niedoceniana, pomimo tego, jak szeroko nerw błędny (łac. nervus vagus) wpływa na organizm ludzki. Zaczyna się on w pniu mózgu (u podstawy czaszki) i ciągnie się aż do miednicy. Obie gałęzie nerwu błędnego – brzuszna i grzbietowa, unerwiają serce, płuca i drogi oddechowe. Ponadto część brzuszna nerwu błędnego biegnie do …

Nerw błędny i jego terapia Read More »

urazy zimą

Zimowe kontuzje i urazy

Zima, to nie tylko wyjazdy na narty, snowboard, sanki i ewentualne kontuzje podczas sportów zimowych. Zima, to także oblodzone chodniki, grudy zmarzniętego śniegu, wilgoć, chlapa, mroźny wiatr, krótkie dni, a więc i ograniczona widoczność. Do tego często dochodzi gorsze samopoczucie psycho-fizyczne, obniżenie nastroju, stany depresyjne, poczucie osamotnienia, częstsza zachorowalność na infekcje dróg oddechowych. To wszystko …

Zimowe kontuzje i urazy Read More »

ból jesienią

Jesienne nasilenie dolegliwości

Początek listopada w tym roku rozpieszcza nas piękną złotą polską jesienią. W promieniach słońca mienią się żółto – czerwono – brązowe liście, a przyjemna temperatura zachęca do spacerów. Niestety liście nieubłagalnie opadają, dni stają się wyraźnie coraz krótsze, wprowadzając w bardziej nostalgiczny nastrój. Późna jesień, kiedy to daje się odczuć przeszywający chłód i wilgoć, oraz …

Jesienne nasilenie dolegliwości Read More »

stres a dolegliwości

Rola stresu w powstawaniu dysfunkcji somatycznej

Coraz więcej badań potwierdza, że rola stresu w dysfunkcji somatycznej jest bardzo znacząca. Sytuacje stresowe wywołują szereg mechanizmów i procesów adaptacyjnych w naszych ciałach. Każdy rodzaj stresu (biochemiczny, mechaniczny, emocjonalny) odznacza się w układzie mięśniowo-szkieletowym, wpływając istotnie na ogólny obraz funkcjonowania organizmu. Nasze samopoczucie, nastawienie do samych siebie i świata zewnętrznego, postawa gniewu lub strachu, pobudzenie …

Rola stresu w powstawaniu dysfunkcji somatycznej Read More »

masaż głęboki Poznań

Masaż Tkanek Głębokich

Leczniczy Masaż Mięśniowo-Powięziowy (Deep Tissue Massage), czyli inaczej Masaż Tkanek Głębokich (MTG). Masaż wg szkoły Arta Riggsa jest formą terapii mięśniowo-powięziowej, nastawioną na przywrócenie prawidłowej ruchomości tkanek. Masaż ten jest wyjątkowo skuteczny, a jego efekty odczuwalne są już po pierwszym zabiegu jako większe uczucie komfortu, poprawa zakresu ruchu oraz zmniejszenie bólu. Co to jest Leczniczy …

Masaż Tkanek Głębokich Read More »

reakcja organizmu na stres

Reakcja organizmu na stres

W obecnych czasach pośpiechu, rywalizacji, coraz wyższych opłat nie współmiernie rosnących w stosunku do wynagrodzenia, stres jest nieporównywalnie częściej obecny w naszym życiu, niż jeszcze 30-40 lat temu. Zmiany w funkcjonowaniu organizmu pod wpływem stresu są tak zintensyfikowane, że co raz częściej to właśnie stres łączony jest z różnorodnymi problemami zdrowotnymi, które dotykają wielu aspektów …

Reakcja organizmu na stres Read More »

Sympatykotonia vs. parasympatykotonia

To dwa terminy, które prawdopodobnie wielu osobom niewiele mówią, a związane są bezpośrednio z AUN, czyli autonomicznym układem nerwowym, nazywanym także wegetatywnym. Warto zdawać sobie sprawę z obu stanów, zatem już wyjaśniam, czym są i jak się ma sympatykotonia vs. parasympatykotonia. Upraszczając – sympatykotonia to stan pobudzenia układu sympatycznego (współczulnego), czyli najstarszej ewolucyjnie części AUN. …

Sympatykotonia vs. parasympatykotonia Read More »

IASTM

IASTM to terapia powięziowa z wykorzystaniem narzędzi

Nic nie zastąpi rąk terapeuty manualnego, jednak właściwe narzędzia i umiejętne posługiwanie się nimi stanowi przedłużenie rąk terapeuty oraz możliwość pracy w sposób, w który ręce nie mogą. Posługiwanie się narzędziami często pozwala także osiągnąć szybszy efekt i na większym obszarze w porównaniu do pracy samymi rękoma. IASTM (ang. Instrument Assisted Soft Tissue Mobilization), to …

IASTM to terapia powięziowa z wykorzystaniem narzędzi Read More »

terapie narzędziowe Poznań

Terapie narzędziowe

Stosowane przeze mnie terapie narzędziowe zaliczane są do terapii odruchowych. Wykorzystuje się w nich procesy samonaprawcze organizmu. Używam narzędzi, które nie kaleczą skóry. W terapii tkanek miękkich wywołują miejscowe zwiększenie przekrwienia skóry, zmniejszenie dolegliwości bólowych, odzyskanie prawidłowej elastyczności, długości mięśni i zakresów ruchu, rozluźnienie zrostów i sklejeń powięzi, poprawę metabolizmu tkankowego. Dodatkowo bodźcowanie skóry pobudza …

Terapie narzędziowe Read More »

terapia dolegliwości psychosomatycznych

Sesje SOTI i terapia manualna

Przez lata pracy z ludźmi, jako fizjoterapeuta i masażysta oraz przede wszystkim przez lata pracy ze sobą otworzyłem się na własną wrażliwość i szersze spojrzenie na ciało ludzkie. Człowieka postrzegam, jako wielowymiarowe Istnienie, dlatego często pracuję równolegle z ciałem, psychiką i energetyką danej osoby. Zauważyłem, że wiele naszych dolegliwości zaczyna się w tak zwanej głowie, …

Sesje SOTI i terapia manualna Read More »

terapie narzędziowe

Aurikuloterapia, czyli od ucha do zdrowia

Aurikuloterapia jest bardzo skuteczną metodą leczenia wielu dolegliwości, znaną od wieków. Polega na stymulowaniu odpowiednimi narzędziami specyficznych punktów małżowiny usznej w celu oddziaływania na poszczególne narządy i zaburzenia. Jest to zatem rodzaj akupresury, podczas której nie używa się igieł i nie narusza się ciągłości skóry. Pobudzanie właściwego punktu czy układu punktów wyzwala serię złożonych reakcji …

Aurikuloterapia, czyli od ucha do zdrowia Read More »

pomaga na obrzęki

Drenaż limfatyczny a terapia powięziowa

Co jakiś czas zgłaszają się do mnie osoby z obrzękami, proszące o drenaż limfatyczny. Osobiście nie wykonuję drenażu limfatycznego, ponieważ uważam, że terapia powięziowa przynosi w tym obszarze dużo lepsze efekty. Drenaż limfatyczny jest natomiast bardziej znaną metodą kojarzoną z obrzękami, dlatego pacjenci o nią pytają. Fizjologia obrzęków jest złożonym tematem i mogą one wynikać …

Drenaż limfatyczny a terapia powięziowa Read More »

Kontuzja barków i pleców podczas rwania sztangi

Kontuzja barków i pleców podczas rwania sztangi

Rwanie sztangi jest jednym z trudniejszych ćwiczeń pod względem technicznym. Składa się ze skomplikowanych ruchów, które należy wykonać w jednym czasie. W szerszej perspektywie rwanie sztangi to połączenie w płynny sposób martwego ciągu, unoszenia barków przodem (tzw. wiosłowania pionowego), przysiadu ze sztangą trzymaną z przodu i wyprostu ze sztangą nad głową. Rwanie sztangi angażuje w …

Kontuzja barków i pleców podczas rwania sztangi Read More »

zawroty głowy

Terapia na zaburzenia równowagi

Zaczęło się poranną pobudką i upadkiem podczas wstawania. Po dojściu do siebie i stwierdzając, że to tylko szok ortostatyczny, wstał ponownie tym razem lądując na podłodze. Usiłując dojść do toalety na czworakach, przewracał się na bok. Zaburzenia równowagi, jakie doświadczył uniemożliwiały mu normalne funkcjonowanie. Diagnostyka zaburzeń równowagi Zawroty głowy czy zaburzenia równowagi mogą mieć różnorakie …

Terapia na zaburzenia równowagi Read More »

ból karku

Ból szyi po sesji jogi

Monice silnie dokuczał ból szyi po sesji jogi. W czasie której ktoś wpadł na nią, gdy była w pozycji świecy i poleciała z tej pozycji na bok. Zaproponowałem powięziową terapię manualną, aby usunąć napięcie powodujące ból i ograniczony zakres ruchu głowy. Była trochę wystraszona, bo to w końcu szyja. Sprawdzam zakresy, czynności, które prowokują ból …

Ból szyi po sesji jogi Read More »

powięź

Powięź w ciele człowieka

Złożoność systemu powięziowego to temat-rzeka. Im więcej badań na jej temat, tym więcej odkryć na temat jej struktury i funkcji. Wiele pokoleń lekarzy, fizjoterapeutów i przedstawicieli zawodów medycznych uczyło się anatomii i fizjologii człowieka w zasadzie z pominięciem powięzi. Powięź w ciele człowieka była traktowana głównie jako element wypełniający, podtrzymujący czy okrywający inne struktury. Przez …

Powięź w ciele człowieka Read More »

pięta Achillesa

Pięta Achillesa, czyli ból pięty utrudniający funkcjonowanie

O Achillesie słyszał chyba każdy, kto miał styczność z mitologią grecką. Dla przypomnienia – Achilles był herosem – półbogiem, synem Peleusa (śmiertelnika) oraz bogini Tetydy. Matka obmyła go jako niemowlę w wodach Styksu, czyniąc go odpornym na ciosy, jednak przez nieuwagę pominęła jego piętę. Pięta ta stała się słabym punktem Achillesa, a w którą później …

Pięta Achillesa, czyli ból pięty utrudniający funkcjonowanie Read More »

dyskopatia

Bóle promieniujące do nóg… przyczyny & terapia

Bóle promieniujące do nóg i objawy rwy kulszowej są to jedne z najczęstszych dolegliwości dotykających ludzi w różnym wieku. Przyczyny tych objawów mogą być przeróżne, a ja przybliżę najczęstsze, przedstawiając przykład z mojej praktyki klinicznej. Dyskopatia przyczyną rwy kulszowej Najczęściej diagnozowaną przyczyną takich objawów jest dyskopatia odcinka lędźwiowego poziomów L4/L5, L5/S1. Dla ścisłości są to …

Bóle promieniujące do nóg… przyczyny & terapia Read More »

powięziowa terapia

Manualna Terapia Powięziowa wg Stecco

Terapia manualna, jaką stosuję to Manualna Terapia Powięziowa wg Stecco (Fascial Manipulation – FM). Jest to komplementarna, traktująca ciało jako funkcjonalną i strukturalną całość, metoda terapii. Opiera się na trwających od ponad 40 lat badaniach anatomicznych oraz praktyce klinicznej. Została stworzona i rozwijana przez włoskiego fizjoterapeutę prof. Luigi Stecco, a pracę nad nią kontynuują jego dzieci: …

Manualna Terapia Powięziowa wg Stecco Read More »

zespół zamrożonego barku

Zespół zamrożonego barku

Zespół zamrożonego barku…dotknęło Cię to kiedyś..? Czym jest zespół zamrożonego barku? Jeżeli doświadczasz ograniczonego zakresu ruchu w stawie barkowym, objawiającym się bólem podczas unoszenia ramienia przodem (wyprost w stawie ramiennym) lub bokiem (ruch odwodzenia), masz problem z sięganiem ręką za plecy (np. z zapinaniem biustonosza), oznacza to, że dotyka Cię zespół zamrożonego barku. Dysfunkcja ta …

Zespół zamrożonego barku Read More »

kontuzje w kolarstwie

Biomechaniczne aspekty kolarstwa

Kolarstwo… Kto kiedykolwiek oglądał Tour de Pologne, zgodzi się pewnie ze mną, że jest to piękna dyscyplina, a oglądanie wyścigu ma wymiar transowy i ciężko się oderwać od ekranu, dopóki nie zobaczymy zwycięzcy. Jednakże kolarstwo to także dyscyplina obfitująca w przeciążenia i kontuzje. Ostatnio Somatica mogła gościć mistrza świata (2003) w tej dyscyplinie sportowej – …

Biomechaniczne aspekty kolarstwa Read More »

Cieśń nadgarstka

Zespół cieśni nadgarstka kwalifikuje się do grupy schorzeń neuropatii uciskowych. Oznacza to, że niekorzystne zmiany w nerwie są spowodowane nadmiernym uciskiem mechanicznym na nerw przyśrodkowy w kanale nadgarstka. Obecnie ocenia się, że ok. 15% ludzi na świecie zmaga się z objawami, które mogą wskazywać na zespół cieśni nadgarstka. Więcej o cieśni nadgarstka można przeczytać tutaj. …

Cieśń nadgarstka Read More »