ból jesienią

Jesienne nasilenie dolegliwości

Początek listopada w tym roku rozpieszcza nas piękną złotą polską jesienią. W promieniach słońca mienią się żółto – czerwono – brązowe liście, a przyjemna temperatura zachęca do spacerów. Niestety liście nieubłagalnie opadają, dni stają się wyraźnie coraz krótsze, wprowadzając w bardziej nostalgiczny nastrój. Późna jesień, kiedy to daje się odczuć przeszywający chłód i wilgoć, oraz szybko zapadający zmrok, jest trudnym czasem. Wiele osób odczuwa wtedy jesienne nasilenie dolegliwości w ciele i psychice.

Wielokrotnie medycznie potwierdzono, że wraz ze spadkiem nastroju spada również odporność organizmu. A na ludzki nastrój ogromny wpływ ma słońce. Krótkie dni, mała ilość słońca, znaczny spadek produkcji witaminy D3 przyczynia się do większego poczucia przygnębienia, zniechęcenia, wycofania, ale także do łatwiejszej zapadalności na infekcje.

Dodatkowo częściej odczuwamy przenikliwy chłód i wilgoć, wzmagający nasilanie się dolegliwości bólowych, szczególnie przy chorobach autoimmunologicznych, sztywność stawów, ograniczenia zakresu ruchu. Wielokrotnie jest to czas, kiedy stare kontuzje niekomfortowo przypominają o sobie, wołają, żeby się nimi odpowiednio zająć.

Szczególnie jesienią warto obserwować sygnały, jakie wysyła nam nasze ciało. Warto reagować na nie wcześniej, kiedy jeszcze za oknem świeci słońce, a my czujemy w sobie energię do działania. Wtedy zmiany są łatwiejsze do zrobienia, organizm lepiej się regeneruje, a my wciąż jeszcze znajdujemy w sobie więcej pokładów optymizmu. Zwlekanie często pogłębia dyskomfort, ból, wydłuża czas regeneracji, rehabilitacji, a niekiedy nawet doprowadza do stanu, kiedy to na terapię manualną jest już za późno. Jesienne nasilenie dolegliwości można zaobserwować u ludzi w różnym wieku.

Słuchaj szeptów swojego ciała zamiast czekać na jego niekomfortowe wołanie.

Zapraszam do zapoznania się z pozostałymi artykułami powiązanymi tematycznie: