powięziowa terapia manualna Poznań

Powięziowa terapia manualna wg Stecco

Powięziowa terapia manualna w Poznaniu wg Stecco polega na stymulacji ściśle określonych punktów, zwanych centrami koordynacji, które są kluczowe dla prawidłowego funkcjonowania całej sekwencji mięśniowo-powięziowej. Jest to głęboka praca z powięzią, dająca bardzo dobre efekty przy przeciążeniach fizycznych, ograniczonych zakresach ruchu, przeróżnych bólach, jak i np. zaburzeniach równowagi.

Punkty, które nie są aktywne, są bezbolesne. Bolesne świadczą o densyfikacji czyli zaburzeniu funkcji powięzi i jej zablokowaniu. Aktywne punkty – generujące ból – wymagają stymulacji (manipulacji), w celu ich wyciszenia i przywrócenia prawidłowej funkcji.

Terapia przeprowadzana jest bezpośrednio na skórze pacjenta, dlatego pacjent w trakcie zabiegu ubrany jest tylko w bieliznę.

Celem terapii FM jest przywrócenie zaburzonego ślizgu powięzi, a co za tym idzie przywrócenie utraconych funkcji ciała.

Reakcje w trakcie i po zabiegu

Podczas stymulacji punkty, które są aktywne generują ból. W miarę upływu czasu ból ten zmniejsza się, a patologiczna wcześniej tkanka zmienia swoją konsystencję z twardej i opornej na miękką i elastyczną. Poprawia się także jej ślizg, co jest głównym celem terapii. Trwa to zwykle około 2 minut (manipulacja jednego punktu). Czasami, gdy tkanka jest bardzo oporna – tkanki pooperacyjne, zbliznowacone – może to trwać dłużej.

Po zabiegu miejsca poddane stymulacji są wrażliwe na dotyk, a pacjent może się czuć jak po intensywnym treningu. Okres ten trwa od 24-72h i jest normalną reakcją, ponieważ stymulacja aktywnych punktów prowadzi do miejscowego mikrostanu zapalnego. Celem tego jest przywrócenie naturalnego ślizgu powięziowego oraz przebudowa włókien kolagenowych.

Na jakie dolegliwości pomaga terapia manualna?

Terapia manualna jest pomocna w bardzo wielu dolegliwościach fizycznych. W szczególności na przeróżne rodzaje napięć w ciele, przykurcze mięśniowe, ograniczenia zakresów ruchu oraz stany bólowe. Często trafiają do mnie pacjenci z dyskopatią, rwą kulszową, bólem pleców, bólem krzyża, kręczem karku. Pomagam także w bólach stawowych, urazach sportowych czy przeciążeniach zawodowych. Miałem przyjemność skutecznie pracować także ze sportowcami, którzy skarżyli się na zaburzenia równowagi o niezdiagnozowanym podłożu. 

Powięziowa terapia manualna w Poznaniu
60min/200pln | 90min/300pln