zespół zamrożonego barku

Zespół zamrożonego barku

Zespół zamrożonego barku…dotknęło Cię to kiedyś..?

Czym jest zespół zamrożonego barku?

Jeżeli doświadczasz ograniczonego zakresu ruchu w stawie barkowym, objawiającym się bólem podczas unoszenia ramienia przodem (wyprost w stawie ramiennym) lub bokiem (ruch odwodzenia), masz problem z sięganiem ręką za plecy (np. z zapinaniem biustonosza), oznacza to, że dotyka Cię zespół zamrożonego barku.

Dysfunkcja ta jest jednym z częstszych problemów dotykających stawu barkowego. Ograniczony w znacznym stopniu zakres nie pozwala często na wykonywanie podstawowych czynności.

Jak wygląda terapia zamrożonego barku w Poznaniu?

Terapia zamrożonego barku w Poznaniu jest bolesna i często wymaga serii zabiegów manualnych, polegających na wyciszaniu aktywnych punktów spustowych oraz usuwaniu zrostów torebki stawowej barku. W związku z silnym bólem towarzyszącym terapii, istotne jest, aby manipulacje tkanek przebiegały powoli z dużym wyczuciem, co i tak powoduje silny ból.

Przykłady z mojej praktyki terapeutycznej

W ostatnich tygodniach z tym zespołem trafiły do mnie 2 pacjentki w podobnym wieku w przedziale 45-50l. U pierwszej z nich 2 pierwsze zabiegi przyniosły znikome efekty, co wskazywało na przyczyny psychosomatyczne i idąc tym tropem zmieniłem podejście – 3 zabieg był połączeniem terapii manualnej z psychoterapią, docieranie do źródła przyczyny. W przypadku tej pacjentki okazało się, że źródłem problemu był temat związany z pożegnaniem, a właściwie wybranie bólu somatycznego zamiast bólu emocjonalnego związanego  z utratą bliskiej osoby i wyjazdem w niebezpieczne miejsce drugiej najbliższej osoby. Po uświadomieniu przyczyny i emocjonalnym uwolnieniu, nastąpił progres. Zaproponowałem Rytuał Lomi Lomi, który sprawdza się w tego typu dysfunkcjach psychosomatycznych i po jego wykonaniu, bark puścił.

Druga pacjentka z tymi samymi objawami… ta sama procedura jak w przypadku pacjentki pierwszej i tutaj zaskoczenie: pierwszy zabieg przywrócił pełen zakres wyprostu i odwodzenia (stan początkowy ok. 45% zakresu). Pozostała nam rotacja wewnętrzna (ograniczony ruch sięgania ręką za plecy), ale po drugim zabiegu jest już lepiej. Zakres ograniczają bardzo bolesne zrosty torebki stawowej i aktywne punkty spustowe mięśnia podłopatkowego, na szczęście poddające się terapii. 2 pacjentki z tym samymi objawami, i tak różne reakcje. Pierwsza pacjentka była zrezygnowana po 2 zabiegu, ale się nie poddałem. Łatwo jest stwierdzić, że przyczyna jest psychosomatyczna, tylko mało kto wie, jak ugryźć ten twardy do zgryzienia orzech. Zębów nie połamałem ;).

Co zrobić, kiedy boli bark?

Zdecydowanie udaj się do dobrego i doświadczonego fizjoterapeuty, terapeuty manualnego. Ja zapraszam na terapię manualną – skuteczna terapia zamrożonego barku w Poznaniu Zadzwoń i umów się na sesję: 730 793 373.

Zapraszam do zapoznania się z pozostałymi artykułami powiązanymi tematycznie:

Leave a Comment