pięta Achillesa

Pięta Achillesa, czyli ból pięty utrudniający funkcjonowanie

O Achillesie słyszał chyba każdy, kto miał styczność z mitologią grecką. Dla przypomnienia – Achilles był herosem – półbogiem, synem Peleusa (śmiertelnika) oraz bogini Tetydy. Matka obmyła go jako niemowlę w wodach Styksu, czyniąc go odpornym na ciosy, jednak przez nieuwagę pominęła jego piętę. Pięta ta stała się słabym punktem Achillesa, a w którą później został śmiertelnie postrzelony strzałą przez Parysa. To tyle, jeśli chodzi o mitologię… Ale miałem opisać ból pięty, więc dlaczego piszę o Achillesie? Nawiązuję do tego mitu dlatego, że co jakiś czas trafiają do mnie pacjenci właśnie z bólem pięty, pomimo, że nie doświadczyli żadnego urazu – jakby ta część ciała była ich słabym punktem.

Ból pięty – diagnoza

Ostatnią pacjentką z tym objawem, była kobieta, która trafiła do mnie na 2 dni przed balem sylwestrowym. Wchodziła do gabinetu z wielkim trudem i bólem oraz nadzieją, że będzie mogła tańczyć na balu sylwestrowym. Często stawiana diagnoza w takiej sytuacji to zapalenie rozcięgna podeszwowego. Jednak pomimo bólu stopy w miejscu przyczepu rozcięgna podeszwowego do pięty rzadko dochodzi do stanu zapalnego.

Źródła dolegliwości natomiast często można doszukać się w uwięźnięciu nerwów stopy – poprzez napięcia mięśniowo-powięziowe oraz brak ślizgu powięziowego. Nerwy, które na skutek uwięzienia mogą powodować powyższe objawy to: nerw przyśrodkowy podeszwowy (medial calcaneal nerv) – przyśrodkowa gałąź nerwu piszczelowego lub nerw Baxtera.

Jedną z przyczyn ucisku nerwu Baxtera może być uwięzienie pod troczkiem zginaczy (flexor retinaculum) z powodu zagęszczenia lub uszkodzenia tkanki. Inną przyczyną może być zaburzona biomechanika palucha (haluks) na skutek noszenia złego obuwia lub biegania.

Terapia bólu pięty

Ból często jest na tyle silny, że nie pozwala normalnie funkcjonować, przyczyniając się do zaburzenia wzorców swobodnego przemieszczania się i doprowadzając np. do objawu kulenia. Moja osobista praktyka pokazuje jednak, że „nie taki diabeł straszny jak go malują” i często jedna sesja terapii manualnej rozwiązuje problem. Serdecznie zapraszam do umawiania się na sesję, tel. 730 793 373

Zapraszam do zapoznania się z pozostałymi artykułami powiązanymi tematycznie:

Leave a Comment