leczenie bólu nóg w Poznaniu

Pięta Achillesa, czyli ból pięty utrudniający funkcjonowanie

O Achillesie słyszał chyba każdy, kto miał styczność z mitologią grecką. Dla przypomnienia – Achilles był herosem – półbogiem, synem Peleusa (śmiertelnika) oraz bogini Tetydy. Matka obmyła go jako niemowlę w wodach Styksu, czyniąc go odpornym na ciosy, jednak przez nieuwagę pominęła jego piętę. Pięta ta stała się słabym punktem Achillesa, a w którą później został śmiertelnie postrzelony strzałą przez Parysa. To tyle, jeśli chodzi o mitologię… Ale miałem opisać ból pięty, więc dlaczego piszę o Achillesie? Nawiązuję do tego mitu dlatego, że co jakiś czas trafiają do mnie pacjenci właśnie z bólem pięty, pomimo, że nie doświadczyli żadnego urazu – jakby ta część ciała była ich słabym punktem. Mam jednak dobrą informację – jest skuteczna terapia bólu pięty w Poznaniu.

Ból pięty – diagnoza

Ostatnią pacjentką z tym objawem, była kobieta, która trafiła do mnie na 2 dni przed balem sylwestrowym. Wchodziła do gabinetu z wielkim trudem i bólem oraz nadzieją, że będzie mogła tańczyć na balu sylwestrowym. Często stawiana diagnoza w takiej sytuacji to zapalenie rozcięgna podeszwowego. Jednak pomimo bólu stopy w miejscu przyczepu rozcięgna podeszwowego do pięty rzadko dochodzi do stanu zapalnego.

Źródła dolegliwości natomiast często można doszukać się w uwięźnięciu nerwów stopy – poprzez napięcia mięśniowo-powięziowe oraz brak ślizgu powięziowego. Nerwy, które na skutek uwięzienia mogą powodować powyższe objawy to: nerw przyśrodkowy podeszwowy (medial calcaneal nerv) – przyśrodkowa gałąź nerwu piszczelowego lub nerw Baxtera.

Jedną z przyczyn ucisku nerwu Baxtera może być uwięzienie pod troczkiem zginaczy (flexor retinaculum) z powodu zagęszczenia lub uszkodzenia tkanki. Inną przyczyną może być zaburzona biomechanika palucha (haluks) na skutek noszenia złego obuwia lub biegania.

Terapia bólu pięty w Poznaniu

Ból często jest na tyle silny, że nie pozwala normalnie funkcjonować, przyczyniając się do zaburzenia wzorców swobodnego przemieszczania się i doprowadzając np. do objawu kulenia. Moja osobista praktyka pokazuje jednak, że „nie taki diabeł straszny jak go malują” i często jedna sesja terapii manualnej rozwiązuje problem. Serdecznie zapraszam do umawiania się na sesję, tel. 730 793 373

Zapraszam do zapoznania się z pozostałymi artykułami powiązanymi tematycznie:

Leave a Comment