terapia zaburzeń równowagi w Poznaniu

Terapia zaburzeń równowagi w Poznaniu

Zaczęło się poranną pobudką i upadkiem podczas wstawania. Po dojściu do siebie i stwierdzając, że to tylko szok ortostatyczny, wstał ponownie tym razem lądując na podłodze. Usiłując dojść do toalety na czworakach, przewracał się na bok. Zaburzenia równowagi, jakie doświadczył uniemożliwiały mu normalne funkcjonowanie.

Diagnostyka zaburzeń równowagi

Zawroty głowy czy zaburzenia równowagi mogą mieć różnorakie przyczyny, włącznie ze zmianami zagrażającymi życiu. W związku z tym warto zrobić dokładna badania. Niestety rzadko kiedy bierze się pod uwagę taką przyczynę, jaka była w tym przypadku, a z jaką można się łatwo uporać.

Wracając do naszego pacjenta. Wylądował on na SOR, gdzie przez dobę nie dostał nic do jedzenia, ani nawet do picia. W ciągu dwóch dób nie wykonano żadnych badań diagnostycznych. Po wyjściu ze szpitala wykonano serię badań diagnostycznych, m.in. rezonans magnetyczny, który niczego nie wykazał. Z kolei pani neurolog na podstawie oczopląsu podczas badania stwierdziła, że przyczyną jest błędnik. Kolejny krok – badanie błędnika pokazało, że jest sprawny w 75%.  I pewnie większość ludzi z takimi doświadczeniami próbowałaby leczyć błędnik. Tylko czy błędnik wydolny w 75% może być odpowiedzialny za zaburzenia równowagi…? Nie wiem. Intuicja i doświadczenie podpowiada mi, że raczej nie. Myślę, że jest to kolejne stawianie jednoznacznej diagnozy bez brania pod uwagę innych czynników.

Terapia zaburzeń równowagi w Poznaniu

Powyższa historia to historia Jacka, mojego kolegi, który po tych przejściach postanowił skontaktować się ze mną. Już wcześniej pracowałem z pacjentami z zaburzeniami równowagi, codziennymi nieustannymi bólami głowy, rozjeżdżającym się obrazem przed oczami. Terapia manualna, jaką zastosowałem pozwalała funkcjonować bez tych objawów.

Jacek trafiając do gabinetu, nadal miał objawy. Zawroty i zaburzenia równowagi pojawiały się podczas gwałtownych zmian pozycji, zmiany pozycji z leżącej na stojącą czy podczas szybkich, gwałtownych skrętów szyi. Po 10 minutach terapii manualnej, podczas której sprawdzałem stan tkanek i opracowywałem wybrane punkty, po zejściu z kozetki musiał się jej trzymać, aby się nie przewrócić. Więc wracamy na kozetkę i pracujemy dalej. U Jacka było mnóstwo aktywnych bólowo densyfikacji, szczególnie w obrębie głowy, szyi i szczęki. Jacek był w stanie wiele znieść, więc pracowaliśmy ciągiem przez 2h z małymi przerwami, kiedy było bardzo boleśnie i trudno.

Efekty terapii zaburzeń równowagi

Po 2h pracy zszedł z kozetki, bez potrzeby asekurowania się. Skręcał gwałtownie głowę w prawo, następnie w lewo i stwierdził z uśmiechem na twarzy, że nic się nie dzieje.

Błędnik…? Oczopląs mówiący o tym, że błędnik jest przyczyną tak silnych zaburzeń…? Na pierwszy rzut oka każdy by podejrzewał uszkodzenie błędnika. U Jacka przyczyną były nagromadzone przez lata przeciążenia w obrębie systemu mięśniowo-powięziowego, a dzień przed wystąpieniem tych objawów samodzielnie przesunął ciężką paletę. Nie będę pisał ile ważyła, bo czytający ten tekst mogliby dostać zawrotów głowy.

Jeśli doświadczasz podobnych stanów, objawów – czekam na Ciebie z pomocną dłonią, by zrobić wszystko, co w mojej mocy, abyś mógł/mogła normalnie funkcjonować. Zapraszam także osoby cierpiące na migreny. Terapia zaburzeń równowagi w Poznaniu. Zadzwoń: 730 793 373.

Zapraszam do zapoznania się z pozostałymi artykułami powiązanymi tematycznie: