pomaga na obrzęki

Terapia obrzęków, czyli drenaż limfatyczny a terapia powięziowa

Co jakiś czas zgłaszają się do mnie osoby z obrzękami, proszące o drenaż limfatyczny. Osobiście nie wykonuję drenażu limfatycznego, ponieważ uważam, że terapia powięziowa przynosi w tym obszarze dużo lepsze efekty. Drenaż limfatyczny jest natomiast bardziej znaną metodą kojarzoną z obrzękami, dlatego pacjenci o nią pytają.

Fizjologia obrzęków

Fizjologia obrzęków jest złożonym tematem i mogą one wynikać z urazów mechanicznych, w stanach pooperacyjnych. Najczęściej dotyczą kobiet jako zastój limfatyczny. Szczególnie obejmuje on kończyny dolne, co wynika z działającej siły grawitacji oraz ciśnienia – serce musi wykonać większą pracę, aby przepompować krew z kończyn dolnych. Poza kończynami dolnymi obrzęki mogą dotykać kończyn górnych oraz generalnie całego ciała. Obrzęk zawsze będzie świadczył o tym, że w ustroju ma miejsce stan zapalny. Lokalny obrzęk – jak w przypadku np. operacji na kolanie – będzie często odzwierciedlał lokalny stan zapalny. Rozległy obrzęk całego ciała będzie świadczyć o stanie zapalnym bardziej globalnym, obejmującym zazwyczaj całe ciało, jak to ma miejsce np. w przypadku stanu zapalnego żył. W przypadku ogólnie obrzękniętego ciała mamy ZAWSZE! do czynienia z przeciążeniem wielu układów, w szczególności:

  • sercowo-naczyniowego – obciążone pracą serce oraz pozapychane złogami naczynia,  
  • pokarmowego – przeciążona śledziona, wątroba, pozapychane złogami kałowymi i starym śluzem jelita,
  • oddechowego – często spłycony oddech i zaśluzowane drogi oddechowe, dysfunkcyjna przepona, co pogłębia patologię ustroju,
  • nerwowego – przeciążany jest często w następstwie braku wydajności pozostałych układów,
  • i … oczywiście SYSTEMU POWIĘZIOWEGO, o którego roli w tym wszystkim w dalszej części.
Terapia obrzęków w Poznaniu

O ile drenaż limfatyczny sprowadza się do mechanicznego przepychania zalegającej limfy przez naczynia w kierunku węzłów chłonnych, o tyle praca na systemie powięziowym sprowadza się do bardziej przyczynowego działania.

Jeśli chodzi o powieź to zasadniczo dzielimy ją na powierzchowną i głęboką. To właśnie w powięzi powierzchownej zawieszona są powierzchowne naczynia krwionośne i limfatyczne oraz komórki tłuszczowe. Główne funkcje powięzi powierzchownej to: termoregulacja oraz ochrona przed wnikaniem drobnoustrojów. Powięzi głębokie leżą pod powięzią powierzchowną, która tak jak skóra – otacza całe ciało.

Kiedy dochodzi do zastojów limfy i obrzęków, możemy mieć pewność, że mamy do czynienia z blokadami na poziomie powięzi powierzchownej. Powięź powierzchowna powinna być miękka i elastyczna w badaniu palpacyjnym. Poblokowana powięź, która dosłownie więzi naczynia jest zbita i bolesna, a terapia poprzez manualne manipulacje daje bardzo nieprzyjemne uczucie pieczenia.

Jeśli miałbym laikowi wyjaśnić jak wygląda przepływ płynów przez naczynia zawieszone w poblokowanej powięzi powierzchownej to porównałbym to do przepływu przez rury, w których co jakiś czas dochodzi do tamowania przepływu. Z kolei różnicę pomiędzy drenażem limfatycznym skupiającym się na przepychaniu limfy, a terapią powięziową skupiającą się na tzw. „atraktorach” czyli blokadach powięzi powierzchownej, porównałbym do przepychania płynów ponad „tamami” naczyń w przypadku drenażu, a burzenia tychże „tam” w przypadku terapii powięziowej.

Z powodu tej różnicy, nie wykonuję drenażu limfatycznego tylko wybieram terapię powięziową w Poznaniu. To nie znaczy, że drenaż jest zbędny, tylko że lepiej jest w pierwszej kolejności uwolnić powięź i przywrócić jej elastyczność.

Świetnym tego przykładem jest jedna z moich pacjentek w wieku 77 l., u której z powodu dekad zaniedbań całe ciało było obrzęknięte. Pierwsze pytanie jakie zadała, dzwoniąc brzmiało: „czy pracuję z tak starymi osobami?”. Pracuję z każdym, komu jestem w stanie pomóc, niezależnie od wieku. Stan tej pacjentki był taki, że z trudem w ogóle zginała kolana w pozycji leżącej, co przejawiało się także bólem w trakcie chodzenia po schodach. Doskwierała jej także codzienna zgaga podczas zasypiania z powodu refluksu.

Spotykamy się raz w tygodniu, pracując powięziowo. Pacjentka trafiając do mnie nie mogła podciągnąć skarpetek powyżej kostek z powodu obrzęków. Po drugiej sesji, która przede wszystkim obejmowała pracę na kończynach dolnych, ku swojemu zaskoczeniu zaczęła zginać kolana. Na kolejnym spotkaniu, czyli po tygodniu przerwy, na pytanie jakie są jej obserwacje w odniesieniu do ostatniej sesji, odpowiedziała, że może w końcu naciągnąć swobodnie skarpetki. Dodam, że pracujemy także nad oczyszczaniem całego organizmu poprzez eliminację obciążających organizm produktów żywnościowych i wprowadzanie produktów odśluzowujących.

Zmiany wprowadzam stopniowo, ostrożnie, powoli i metodycznie, mając na uwadze przeciążone układy i całe ciało, które przy zbyt intensywnej eliminacji śluzu i złogów mogłoby nie nadążyć z wydalaniem. Podczas naszego pierwszego spotkania zachęciłem ją do odstawienia mleka krowiego i białego pieczywa na 2 tygodnie. To czas, który jest wystarczający, aby pokazać zmianę. Na drugiej sesji oznajmiła, że cowieczorny koszmar w formie zgagi przed zaśnięciem ustąpił. Pracujemy dalej. Nie mogę się doczekać kolejnych zmian u tej pacjentki, która z sesji na sesję czuje się co raz lepiej i co raz więcej się uśmiecha. Także według mnie skuteczna terapia obrzęków w Poznaniu, to terapia powięziowa.

Zapraszam do zapoznania się z pozostałymi artykułami powiązanymi tematycznie:

Leave a Comment