Terapia manualna, jaką stosuję to Manualna Terapia Powięziowa wg Stecco (Fascial Manipulation – FM). Jest to komplementarna, traktująca ciało jako funkcjonalną i strukturalną całość, metoda terapii. Opiera się na trwających od ponad 40 lat badaniach anatomicznych oraz praktyce klinicznej. Została stworzona i rozwijana przez włoskiego fizjoterapeutę prof. Luigi Stecco, a pracę nad nią kontynuują jego dzieci: prof. Carla Stecco i prof. Antonio Stecco. Obecnie metoda jest popularyzowana i rozwijana przez wielu międzynarodowych instruktorów na całym świecie.
FM jest zachodnią interpretacją wschodniej koncepcji meridianów, opartą na anatomii, fizjologii, biomechanice i embriologii. Okazuje się, że punkty meridianowe ściśle pokrywają się z tzw. centrami koordynacji (CC), czyli punktami na powięzi głębokiej, które poddawane są największym przeciążeniom, jako wypadkowe wektorów sił działających na segment, za który są odpowiedzialne.
Centrum koordynacji w stanie chronicznego przeciążenia ulega densyfikacji, czyli upośledzeniu funkcji powięzi, co prowadzi do bólu, wtórnych przeciążeń (kompensacji) i ograniczenia zakresu ruchu na poziomie układu ruchu oraz do zaburzeń pracy narządów wewnętrznych na poziomie wisceralnym.
Odpowiednia stymulacja tych punktów likwiduje densyfikacje, przywracając prawidłowy ślizg pomiędzy warstwami powięzi, co przynosi większe uczucie komfortu, likwiduje przyczynę bólu oraz poprawia zakres ruchu (niezwykle ważny w sporcie, ale także w życiu każdego człowieka).
Jak wygląda zabieg?
Zabieg polega na stymulacji ściśle określonych punktów, zwanych centrami koordynacji, które są kluczowe dla prawidłowego funkcjonowania całej sekwencji mięśniowo-powięziowej. Punkty, które nie są aktywne, są bezbolesne. Bolesne świadczą o densyfikacji czyli zaburzeniu funkcji powięzi i jej zablokowaniu. Aktywne punkty – generujące ból – wymagają stymulacji (manipulacji), w celu ich wyciszenia i przywrócenia prawidłowej funkcji.
Terapia przeprowadzana jest bezpośrednio na skórze pacjenta, dlatego pacjent w trakcie zabiegu ubrany jest tylko w bieliznę.
Podczas jednej sesji można pracować tylko z jedną płaszczyzną ciała, czyli jedną parą antagonistycznych sekwencji mięśniowo-powięziowych. Zabieg trwa 50 minut. Pomiędzy sesjami konieczna jest tygodniowa przerwa, która pozwala organizmowi odreagować i przeorganizować system powięziowy.
Celem terapii FM jest przywrócenie zaburzonego ślizgu powięzi, a co za tym idzie przywrócenie utraconych funkcji ciała.
Reakcje w trakcie i po zabiegu
Podczas stymulacji punkty, które są aktywne generują ból. W miarę upływu czasu ból ten zmniejsza się, a patologiczna wcześniej tkanka zmienia swoją konsystencję z twardej i opornej na miękką i elastyczną. Poprawia się także jej ślizg, co jest głównym celem terapii. Trwa to zwykle około 2 minut (manipulacja jednego punktu). Czasami, gdy tkanka jest bardzo oporna – tkanki pooperacyjne, zbliznowacone – może to trwać dłużej.
Po zabiegu miejsca poddane stymulacji są wrażliwe na dotyk, a pacjent może się czuć jak po intensywnym treningu. Okres ten trwa od 24-72h i jest normalną reakcją, ponieważ stymulacja aktywnych punktów prowadzi do miejscowego mikrostanu zapalnego. Celem tego jest przywrócenie naturalnego ślizgu powięziowego oraz przebudowa włókien kolagenowych.
Na jakie dolegliwości pomaga terapia manualna?
Terapia manualna jest pomocna w bardzo wielu dolegliwościach fizycznych. W szczególności na przeróżne rodzaje napięć w ciele, przykurcze mięśniowe, ograniczenia zakresów ruchu oraz stany bólowe. Często trafiają do mnie pacjenci z dyskopatią, rwą kulszową, bólem pleców, bólem krzyża, kręczem karku. Pomagam także w bólach stawowych, urazach sportowych czy przeciążeniach zawodowych. Miałem przyjemność skutecznie pracować także ze sportowcami, którzy skarżyli się na zaburzenia równowagi o niezdiagnozowanym podłożu. Zapraszam do mojego gabinetu w Poznaniu.
Zapraszam do zapoznania się z pozostałymi artykułami powiązanymi tematycznie:
- Powięź w ciele człowieka
- Zespół cieśni nadgarstka
- Zespół zamrożonego barku
- Kontuzja barków i pleców podczas rwania sztangi
- Biomechaniczne aspekty kolarstwa
- Ból szyi po sesji jogi
- Zaburzenia równowagi
- Bóle promieniujące do nóg i objawy rwy kulszowej
- Drenaż limfatyczny a terapia powięziowa
- Ból pięty
- IASTM to terapia powięziowa z wykorzystaniem narzędzi
- Nocne kurcze łydek