terapia barków i pleców w Poznaniu

Kontuzja barków i pleców podczas rwania sztangi

Rwanie sztangi jest jednym z trudniejszych ćwiczeń pod względem technicznym. Składa się ze skomplikowanych ruchów, które należy wykonać w jednym czasie. W szerszej perspektywie rwanie sztangi to połączenie w płynny sposób martwego ciągu, unoszenia barków przodem (tzw. wiosłowania pionowego), przysiadu ze sztangą trzymaną z przodu i wyprostu ze sztangą nad głową. Rwanie sztangi angażuje w pracę wszystkie partie mięśniowe. Mięśnie pracują na wyjątkowo wysokich obrotach, ważne jest jak największe obciążenie i jak najkrótszy czas. Łatwo wtedy o przeciążenia. Kontuzja barków i pleców podczas rwania sztangi nie była obca Markowi.

Historia Marka

Marek trafił do gabinetu S O M A T I C A za namową swojej partnerki. 5 lat temu doświadczył kontuzji barków i pleców podczas rwania sztangi. Był już u ortopedy i fizjoterapeuty. Pierwszy proponował zabieg chirurgiczny, nie znając przyczyny, jednocześnie informując go, że sam by się temu nie poddał, bo może dojść do uszkodzenia nerwu… Drugi nie rozwiązał problemu. A teraz trafił do mnie :). Na dzień dobry wywiad pt. „100 pytań do”. Następnie ocena wizualna i testy funkcjonalne.

Testy funkcjonalne

Na pierwszy rzut oka rzuca się asymetryczne ustawienie tułowia z głębszym wcięciem w trójkącie taliowym po prawej stronie. Wskazuje to na lekką skoliozę, ale skoliozy brak. Test wyprzedzania wskazuje na zablokowany staw krzyżowo-biodrowy. Idąc dalej, w testach funkcjonalnych wyraźnie „krzyczy” prawy naramienny – strona kontuzjowana 5 lat temu.

Terapia barków i pleców w Poznaniu

No to zaczynamy 90 minut terapii manualnej. Marek jest wytrwały i dobrze znosi bolesne manipulacje poblokowanych tkanek. Na koniec praca na przodzie i ramionach. Lewa strona czysta. Po prawej stronie dwie bardzo bolesne densyfikacje w przednim aktonie mięśnia naramiennego oraz na bicepsie na przebiegu przedniej sekwencji powięziowej. Trochę trwa wyciszenie tego, ale pięknie odpuszczają. Pracujemy z biodrowo-lędźwiowymi, które są niebotycznie napięte, odblokowujemy stawy krzyżowo-biodrowe i robimy ponowne testy oraz ocenę wizualną.

Rezultat terapii barków i pleców w Poznaniu
  • siła w stawie barkowym przywrócona,
  • brak bólu podczas przenoszenia ramienia nad głowę oraz poprawa zakresu ruchu,
  • asymetria tułowia ustąpiła – była wynikiem asymetrycznych napięć w różnych obszarach całego ciała.

Pozostają do rozpracowania przykurcze najszerszych grzbietu i parę drobniejszych spraw, którymi zajmiemy się za tydzień.

Marek zadowolony i uśmiechnięty, a kontuzja barków i pleców podczas rwania sztangi, jaka mu ciążyła, przeszła do historii. Ja… równie zadowolony i szczęśliwy, że mogę pomóc osobom, które po latach cierpienia często bywają zrezygnowane. Ty też możesz poczuć się lepiej. Zadzwoń i umów się – terapia barków i pleców w Poznaniu: 730 793 373

Zapraszam do zapoznania się z pozostałymi artykułami powiązanymi tematycznie:

Leave a Comment