S O MA T I C A – Więcej niż miejsce

S O M A T I C A …

Jedno Miejsce, Dwa Wymiary.

Somatica to przestrzeń terapeutyczna i rozwojowa zrodzona z pasji  i zbudowana na fundamentach mojego doświadczenia z zakresu: fizjoterapii; terapii manualnej; manualnej terapii powięziowej wg Stecco; masażu: klasycznego, głębokiego masażu łącznotkankowego, SPA, polinezyjskiego Lomi Lomi Nui zgodnie z tradycją hawajską; hatha jogi (Iyengara i Ashtanga jogi – 7 lat doświadczenia jako nauczyciel m.in.  w Klubie Jogi Poznań należącej do terapeuty manualnego Artura Szudry); medytacji i praktyki uważności; pracy z ciałem; sztuk walki; tańca oraz innych form ruchu.

 

Nazwa mojej działalności nie jest przypadkowa, pochodzi od słowa „SOMA”, które odnosi się do naszego cielesnego aspektu. Dzięki ciału możemy nie tylko pracować i realizować cele życiowe, ale także odczuwać szeroką paletę stanów emocjonalnych i głębokich uczuć, co świadczy o tym, że istnieje silne połączenie i zależność między ciałem (soma) i duszą(psyche)/indywidualnym JA. Ciało jest narządem autoekspresji naszych stanów duchowych, emocjonalnych i mentalnych, dlatego pracuję wielopłaszczyznowo zgodnie z nurtem holistycznym w celu przywrócenia równowagi psychofizycznej (psycho-somatycznej) w myśl zasady: w zdrowym ciele zdrowy duch, ale także zdrowy duch – zdrowe ciało.

 

Rozwinięcie nazwy odnosi się do dwóch aspektów mojej działalności:

Pierwszy to wymiar kliniczny skierowany przede wszystkim do osób, które zmagają się z różnego rodzaju dyskomfortem i dysfunkcjami somatycznymi, motorycznymi, powstałymi na skutek przeciążeń, urazów, kontuzji czy braku ruchu, dla których przede wszystkim dedykuję terapię manualną w połączeniu z fizjoterapią.

Metody terapii manualnej, które stosuję w swojej praktyce to:

Manipulacje Powięziowe wg Stecco (Fascial Manipulation) – najlepiej przebadana i wciąż żywa – badania trwają już 40 lat i są ciągle kontynuowane, a odkrycia przekładane na praktykę, dzięki czemu metoda ciągle ewoluuje, będąc obecnie jedną z najskuteczniejszych metod terapii manualnej na całym świecie.

Klawiterapia – narzędziowa odruchowa terapia refleksoterapii, której uczyłem się u dr Barbasiewicza w 2011 r., stanowi rozwinięcie akupunktury. W metodzie wykorzystuje się mechanizmy odruchowe ustroju oraz właściwości punktów aktywnych biologicznie w celu przywrócenia równowagi.

Pozostałe metody, które stosuję w swojej praktyce obok Manipulacji Powięziowych i klawiterapii to metody odruchowe:  aurikuloterapia, kraniopunktura wg Yamamoto oraz Dien Chan (narzędziowa refleksoterapia twarzy). Są to metody, które znajdują szerokie zastosowanie w zaburzeniach psychosomatycznych, jak i innych, których lista jest tak długa, że nie sposób ich wszystkich wymienić.

 

Priorytet

Moim priorytetem jest efektywna terapia sięgająca źródła dolegliwości. Pracuję z pacjentami zarówno w stanie ostrym, jak i przewlekłym, bezpiecznie i nieinwazyjnie. Do każdego pacjenta podchodzę ze stuprocentową uwagą, dzielę się posiadaną wiedzą w celu zrozumienia „jak i dlaczego?”. Zależy mi na tym, aby każda osoba, która trafi w moje ręce zrozumiała przyczynę i mechanizm swoich dolegliwości na tyle, aby w przyszłości mogła skutecznie zapobiegać nawrotom. Trafiając w moje ręce mogą Państwo liczyć na profesjonalne podejście, życzliwość oraz zaangażowanie, które ma prowadzić do rozwiązania źródła dolegliwości.

 

Pracuje głównie z pacjentami, którzy zmagają się z szeroko pojętym bólem ciała – ostrym jak i chronicznym – oraz zaburzeniami związanymi z aparatem ruchu i nie tylko, m.in.:

 • ból stawów krzyżowo-biodrowych tzw. „ból krzyża” czyli ischia
 • ból kręgosłupa: lędźwiowego, piersiowego, szyjnego
 • dyskopatia
 • bóle głowy (napięciowe i migrenowe)
 • ból barku, „zamrożony bark”, ból pleców
 • łokieć tenisisty, łokieć golfisty
 • wady postawy (plecy okrągłe, odstające łopatki, hiperlordoza itp.)
 • bóle pochodzenia przeciążeniowego
 • przeciążenia psychofizyczne wynikające ze stresu
 • stany pourazowe, pooperacyjne

 

Wymiar medytacyjno-rozwojowy

Drugi wymiar to wymiar relaksacyjny o charakterze medytacyjno-rozwojowym, skierowany do osób zmagających się z zaburzeniami psychosomatycznymi, przeciążonych psychicznie na skutek przedłużającego się stresu, ale także dla tych, którzy pragną rozwijać świadomość ciała, aby mieć głębszy kontakt z ciałem i emocjami.

Ten wymiar działalności skierowany jest do osób, które:

– szukają integracji ciała i duszy

– szukają formy wsparcia w procesie psychoterapii poprzez pracę z ciałem

– mają problemy zarówno z odprężeniem somatycznym jak i psychicznym

– doświadczają dyskomfortu somatycznego, którego źródłem są napięcia psychiczne, konflikty wewnętrzne o podłożu emocjonalnym

– pragną wewnętrznej przemiany poprzez pracę z ciałem

– mają silne tendencje do tłumienia emocji oraz destrukcyjną potrzebę kontrolowania wszystkiego

Zobacz dlaczego
warto mi zaufać

Jestem fizjoterapeutą z wieloletnim doświadczeniem pracującym w nurcie holistycznym. Trafiając pod moją opiekę mogą Państwo liczyć na profesjonalizm i pełne zaangażowanie.

 • wykształcenie zdobyte na uczelni wyższej poparte wieloletnim doświadczeniem
 • praca w nurcie holistycznym – pracuje z człowiekiem, a nie z objawami
 • bezpieczeństwo – wykorzystuje nieinwazyjne metody terapeutyczne
 • znajomość anatomii i biomechaniki, przekładająca się na zrozumienie zaburzeń motorycznych i bólowych
 • profilaktyka – dzielę się wiedzą, aby pacjent lepiej rozumiał jak działa aparat ruchu, i dzięki temu mógł w przyszłości uniknąć dolegliwości
 • prowadzę terapię i profilaktykę
 • moim priorytetem jest skuteczna pomoc

Zobacz więcej

Umów się na wizytę

Godziny pracy:
Pon – pt: 10:00 – 21:00
Soboty: 10:00 – 14:00

Kontakt i rezerwacja:
Krzysztof Cukierski
730 793 373

 

Gabinet:
os. Batorego 41A/18
60-687 Poznań

Po przekroczeniu furtki w prawo, pierwsza klatka