Krzysztof Cukierski – O mnie

Krzysztof Cukierski
Mgr fizjoterapii, absolwent poznańskiej Akademii Wychowania Fizycznego (2007).

Posiadam wieloletnie doświadczenie z zakresu terapii manualnej, masażu terapeutycznego, somatoterapii, pracy z ciałem, hatha jogi metodą Iyengara, jak i Ashtanga Jogi, medytacji i praktyki uważności, szeroko rozumianej pracy ze świadomością. Jestem miłośnikiem ruchu w ujęciu holistycznym, który może służyć nie tylko realizacji celów, podnoszeniu kondycji i sprawności, ale także jako forma autoekspresji, wewnętrznej transformacji czy narzędzie do aktywowania uśpionych obszarów mózgu. Jestem zwolennikiem przekraczania granic ciała w sposób, który ma służyć rozwojowi ciała i umysłu, a nie destrukcji ciała jako cel sam w sobie.

Celem mojej działalności jest usprawnianie po różnego rodzaju urazach, przeciążeniach oraz podnoszenie jakości życia w rozumieniu holistycznym – człowiek, który doświadcza bólu somatycznego czy dyskomfortu psychicznego (najczęściej jest to powiązane) nie może w pełni cieszyć się życiem i w pełni realizować.

Do każdego pacjenta podchodzę indywidualnie, dobierając właściwą metodę w zależności od dysfunkcji, z którymi się zmaga. Wachlarz narzędzi, który posiadam pozwala mi skutecznie pracować z pacjentami zarówno stricte ortopedycznymi, przeciążeniowymi, u których główne zaburzenia wynikają z dysfunkcji aparatu motorycznego, jak i z pacjentami psychosomatycznymi, u których dyskomfort cielesny jest następstwem wewnętrznych konfliktów emocjonalnych. Oferta została przygotowana na bazie moich doświadczeń i samodoskonalenia tak, aby każdy kto trafia w progi centrum „SOMATICA”, znalazł usługę odpowiadającą jego potrzebom. Szczególnie duży nacisk kładę na świadomość ciała – która jest kluczem do zrozumienia, jak ciało pracuje, reaguje i dlaczego ulega lub nie ulega przeciążeniom. W praktyce z pacjentami klinicznymi bazuję na biomechaniczno- anatomicznym rozumieniu jak ciało funkcjonuje jako całość i z czego wynikają różnego rodzaju kompensacje oraz do czego mogą doprowadzić.

Uważam, że wiedza z zakresu biomechaniki, anatomii, jak i fizjologii są kluczowe dla zrozumienia źródła dysfunkcji motorycznych, a postrzegając człowieka w nurcie holistycznym – łącząc tę wiedzę ze świadomością, zdolnością do samoobserwacji – można osiągnąć znacznie więcej, niż ma to miejsce w czysto mechanicznym modelu, który dzisiaj po prostu się nie sprawdza.

Metody terapii manualnej, które stosuję w swojej praktyce to:
Manipulacje Powięziowe wg Stecco (Fascial Manipulation) – najlepiej przebadana i wciąż żywa – badania trwają już 40 lat i są ciągle kontynuowane, a odkrycia przekładane na praktykę, dzięki czemu metoda ciągle ewoluuje, będąc obecnie jedną z najskuteczniejszych metod terapii manualnej na całym świecie.
Klawiterapia – narzędziowa odruchowa terapia refleksoterapii, której uczyłem się u dr Barbasiewicza w 2011 r., stanowi rozwinięcie akupunktury. W metodzie wykorzystuje się mechanizmy odruchowe ustroju oraz właściwości punktów aktywnych biologicznie w celu przywrócenia równowagi.

Moim priorytetem jest efektywna terapia sięgająca źródła dolegliwości. Pracuję z pacjentami zarówno w stanie ostrym, jak i przewlekłym, bezpiecznie i nieinwazyjnie. Do każdego pacjenta podchodzę ze stuprocentową uwagą, dzielę się posiadaną wiedzą w celu zrozumienia „jak i dlaczego?”. Zależy mi na tym, aby każda osoba, która trafi w moje ręce zrozumiała przyczynę i mechanizm swoich dolegliwości na tyle, aby w przyszłości mogła skutecznie zapobiegać nawrotom. Trafiając w moje ręce mogą Państwo liczyć na profesjonalne podejście, życzliwość oraz zaangażowanie, które ma prowadzić do rozwiązania źródła dolegliwości.

Główne filary mojej filozofii przekładającej się na praktykę

Manus sapiens potens est

Ręka myśląca ma wielką moc

Jest to myśl przewodnia Luigiego Stecco, twórcy Manipulacji Powięziowych. Wiedza, która nie ma przełożenia praktycznego jest bezużyteczna, natomiast działania, które nie są oparte na fundamencie wiedzy i zrozumienia mogą być nie tylko nieskuteczne, ale czasami wręcz szkodliwe. Z tego powodu Fascial Manipulation jest metodą, która do mnie przemówiła od samego początku. Jest czytelna, zrozumiała i przede wszystkim efektywna, bo dotyka systemu, który integruje całe ciało – systemu powięziowego – i podchodzi do ustroju ludzkiego całościowo.

Primum Non Nocere

Przede Wszystkim Nie Szkodzić

Myśl przypisywana Hipokratesowi, ojcu współczesnej medycyny. Jest to zasada, która towarzyszy mi od początku mojej praktyki jako terapeuta. Sposób w jaki pracuję jest bezpieczny i nieinwazyjny.

Lepiej zapobiegać niż leczyć.

Stare chińskie powiedzenie – moim zdaniem aktualne do dzisiaj

Z tą zasadą wiąże się moja potrzeba dzielenia się wiedzą oraz uświadamianie moim pacjentom, jak istotna w życiu jest profilaktyka jako skuteczna forma zapobiegania różnego rodzaju dysfunkcjom.

Zobacz dlaczego
warto mi zaufać

Jestem fizjoterapeutą z wieloletnim doświadczeniem pracującym w nurcie holistycznym. Trafiając pod moją opiekę mogą Państwo liczyć na profesjonalizm i pełne zaangażowanie.

  • wykształcenie zdobyte na uczelni wyższej poparte wieloletnim doświadczeniem
  • praca w nurcie holistycznym – pracuje z człowiekiem, a nie z objawami
  • bezpieczeństwo – wykorzystuje nieinwazyjne metody terapeutyczne
  • znajomość anatomii i biomechaniki, przekładająca się na zrozumienie zaburzeń motorycznych i bólowych
  • profilaktyka – dzielę się wiedzą, aby pacjent lepiej rozumiał jak działa aparat ruchu, i dzięki temu mógł w przyszłości uniknąć dolegliwości
  • prowadzę terapię i profilaktykę
  • moim priorytetem jest skuteczna pomoc

Zobacz więcej

Umów się na wizytę

Godziny pracy:
Pon – pt: 10:00 – 21:00
Soboty: 10:00 – 14:00

Kontakt i rezerwacja:
Krzysztof Cukierski
730 793 373

 

Gabinet:
os. Batorego 41A/18
60-687 Poznań

Po przekroczeniu furtki w prawo, pierwsza klatka