Krzysztof Cukierski & SOMATICA

Krzysztof Cukierski

Mgr fizjoterapii, absolwent poznańskiej Akademii Wychowania Fizycznego (2007).

Posiadam wieloletnie doświadczenie z zakresu terapii manualnej, masażu terapeutycznego, somatoterapii, pracy z ciałem, hatha jogi metodą Iyengara, jak i Ashtanga Jogi, medytacji i praktyki uważności, szeroko rozumianej pracy ze świadomością. Jestem miłośnikiem ruchu w ujęciu holistycznym, który może służyć nie tylko realizacji celów, podnoszeniu kondycji i sprawności, ale także jako forma autoekspresji, wewnętrznej transformacji czy narzędzie do aktywowania uśpionych obszarów mózgu. Jestem zwolennikiem przekraczania granic ciała w sposób, który ma służyć rozwojowi ciała i umysłu, a nie destrukcji ciała jako cel sam w sobie.

Celem mojej działalności jest usprawnianie po różnego rodzaju urazach, przeciążeniach oraz podnoszenie jakości życia w rozumieniu holistycznym – człowiek, który doświadcza bólu somatycznego czy dyskomfortu psychicznego (najczęściej jest to powiązane) nie może w pełni cieszyć się życiem i w pełni realizować.

 

Do każdego pacjenta podchodzę indywidualnie, dobierając właściwą metodę w zależności od dysfunkcji, z którymi się zmaga. Wachlarz narzędzi, który posiadam pozwala mi skutecznie pracować z pacjentami zarówno stricte ortopedycznymi, przeciążeniowymi, u których główne zaburzenia wynikają z dysfunkcji aparatu motorycznego, jak i z pacjentami psychosomatycznymi, u których dyskomfort cielesny jest następstwem wewnętrznych konfliktów emocjonalnych. Oferta została przygotowana na bazie moich doświadczeń i samodoskonalenia tak, aby każdy kto trafia w progi centrum „SOMATICA”, znalazł usługę odpowiadającą jego potrzebom. Szczególnie duży nacisk kładę na świadomość ciała – która jest kluczem do zrozumienia, jak ciało pracuje, reaguje i dlaczego ulega lub nie ulega przeciążeniom. W praktyce z pacjentami klinicznymi bazuję na biomechaniczno- anatomicznym rozumieniu jak ciało funkcjonuje jako całość i z czego wynikają różnego rodzaju kompensacje oraz do czego mogą doprowadzić.

Uważam, że wiedza z zakresu biomechaniki, anatomii, jak i fizjologii są kluczowe dla zrozumienia źródła dysfunkcji motorycznych, a postrzegając człowieka w nurcie holistycznym – łącząc tę wiedzę ze świadomością, zdolnością do samoobserwacji – można osiągnąć znacznie więcej, niż ma to miejsce w czysto mechanicznym modelu, który dzisiaj po prostu się nie sprawdza.

 

Główne filary mojej filozofii przekładającej się na praktykę:

I. Manus sapiens potens est 

Ręka myśląca ma wielką moc

Jest to myśl przewodnia Luigiego Stecco, twórcy Manipulacji Powięziowych. Wiedza, która nie ma przełożenia praktycznego jest bezużyteczna, natomiast działania, które nie są oparte na fundamencie wiedzy i zrozumienia mogą być nie tylko nieskuteczne, ale czasami wręcz szkodliwe. Z tego powodu Fascial Manipulation jest metodą, która do mnie przemówiła od samego początku. Jest czytelna, zrozumiała i przede wszystkim efektywna, bo dotyka systemu, który integruje całe ciało – systemu powięziowego – i podchodzi do ustroju ludzkiego całościowo.

 

II. Primum Non Nocere

Przede Wszystkim Nie Szkodzić

Myśl przypisywana Hipokratesowi, ojcu współczesnej medycyny. Jest to zasada, która towarzyszy mi od początku mojej praktyki jako terapeuta. Sposób w jaki pracuję jest bezpieczny i nieinwazyjny.

 

III. Lepiej zapobiegać niż leczyć.

Stare chińskie powiedzenie – moim zdaniem aktualne do dzisiaj

Z tą zasadą wiąże się moja potrzeba dzielenia się wiedzą oraz uświadamianie moim pacjentom, jak istotna w życiu jest profilaktyka jako skuteczna forma zapobiegania różnego rodzaju dysfunkcjom.

 

IV. Skuteczność jest miarą prawdy

Jedna z zasad Huny, starożytnej filozofii polinezyjskiej. Odnosi się do działania. Jeśli działania nie odnoszą zamierzonego efektu, tzn., że są nieskuteczne. Nie można oczekiwać innych efektów, robiąc cały czas to samo. Tą zasadą kieruję się zarówno w życiu, jak i w terapii, cały czas szukając i dokonując takich wyborów, aby były one skuteczne i wartościowe.

 

 

S O M A T I C A …

Jedno Miejsce, Dwa Wymiary.

Somatica to przestrzeń terapeutyczna i rozwojowa zrodzona z pasji  i zbudowana na fundamentach mojego doświadczenia z zakresu: fizjoterapii; terapii manualnej; manualnej terapii powięziowej wg Stecco; masażu: klasycznego, głębokiego masażu łącznotkankowego, SPA, polinezyjskiego Lomi Lomi Nui zgodnie z tradycją hawajską; hatha jogi (Iyengara i Ashtanga jogi – 7 lat doświadczenia jako nauczyciel m.in.  w Klubie Jogi Poznań należącej do terapeuty manualnego Artura Szudry); medytacji i praktyki uważności; pracy z ciałem; sztuk walki; tańca oraz innych form ruchu.

 

Nazwa mojej działalności nie jest przypadkowa, pochodzi od słowa „SOMA”, które odnosi się do naszego cielesnego aspektu. Dzięki ciału możemy nie tylko pracować i realizować cele życiowe, ale także odczuwać szeroką paletę stanów emocjonalnych i głębokich uczuć, co świadczy o tym, że istnieje silne połączenie i zależność między ciałem (soma) i duszą(psyche)/indywidualnym JA. Ciało jest narządem autoekspresji naszych stanów duchowych, emocjonalnych i mentalnych, dlatego pracuję wielopłaszczyznowo zgodnie z nurtem holistycznym w celu przywrócenia równowagi psychofizycznej (psycho-somatycznej) w myśl zasady: w zdrowym ciele zdrowy duch, ale także zdrowy duch – zdrowe ciało.

 

Rozwinięcie nazwy odnosi się do dwóch aspektów mojej działalności:

Pierwszy to wymiar kliniczny skierowany przede wszystkim do osób, które zmagają się z różnego rodzaju dyskomfortem i dysfunkcjami somatycznymi, motorycznymi, powstałymi na skutek przeciążeń, urazów, kontuzji czy braku ruchu, dla których przede wszystkim dedykuję terapię manualną w połączeniu z fizjoterapią.

Metody terapii manualnej, które stosuję w swojej praktyce to:

Manipulacje Powięziowe wg Stecco (Fascial Manipulation) – najlepiej przebadana i wciąż żywa – badania trwają już 40 lat i są ciągle kontynuowane, a odkrycia przekładane na praktykę, dzięki czemu metoda ciągle ewoluuje, będąc obecnie jedną z najskuteczniejszych metod terapii manualnej na całym świecie.

Klawiterapia – narzędziowa odruchowa terapia refleksoterapii, której uczyłem się u dr Barbasiewicza w 2011 r., stanowi rozwinięcie akupunktury. W metodzie wykorzystuje się mechanizmy odruchowe ustroju oraz właściwości punktów aktywnych biologicznie w celu przywrócenia równowagi.

Pozostałe metody, które stosuję w swojej praktyce obok Manipulacji Powięziowych i klawiterapii to metody odruchowe:  aurikuloterapia, kraniopunktura wg Yamamoto oraz Dien Chan (narzędziowa refleksoterapia twarzy). Są to metody, które znajdują szerokie zastosowanie w zaburzeniach psychosomatycznych, jak i innych, których lista jest tak długa, że nie sposób ich wszystkich wymienić.

 

Priorytet

Moim priorytetem jest efektywna terapia sięgająca źródła dolegliwości. Pracuję z pacjentami zarówno w stanie ostrym, jak i przewlekłym, bezpiecznie i nieinwazyjnie. Do każdego pacjenta podchodzę ze stuprocentową uwagą, dzielę się posiadaną wiedzą w celu zrozumienia „jak i dlaczego?”. Zależy mi na tym, aby każda osoba, która trafi w moje ręce zrozumiała przyczynę i mechanizm swoich dolegliwości na tyle, aby w przyszłości mogła skutecznie zapobiegać nawrotom. Trafiając w moje ręce mogą Państwo liczyć na profesjonalne podejście, życzliwość oraz zaangażowanie, które ma prowadzić do rozwiązania źródła dolegliwości.

 

Pracuje głównie z pacjentami, którzy zmagają się z szeroko pojętym bólem ciała – ostrym jak i chronicznym – oraz zaburzeniami związanymi z aparatem ruchu i nie tylko, m.in.:

 • ból stawów krzyżowo-biodrowych tzw. „ból krzyża” czyli ischia
 • ból kręgosłupa: lędźwiowego, piersiowego, szyjnego
 • dyskopatia
 • bóle głowy (napięciowe i migrenowe)
 • ból barku, „zamrożony bark”, ból pleców
 • łokieć tenisisty, łokieć golfisty
 • wady postawy (plecy okrągłe, odstające łopatki, hiperlordoza itp.)
 • bóle pochodzenia przeciążeniowego
 • przeciążenia psychofizyczne wynikające ze stresu
 • stany pourazowe, pooperacyjne

 

Wymiar medytacyjno-rozwojowy

Drugi wymiar to wymiar relaksacyjny o charakterze medytacyjno-rozwojowym, skierowany do osób zmagających się z zaburzeniami psychosomatycznymi, przeciążonych psychicznie na skutek przedłużającego się stresu, ale także dla tych, którzy pragną rozwijać świadomość ciała, aby mieć głębszy kontakt z ciałem i emocjami.

Ten wymiar działalności skierowany jest do osób, które:

– szukają integracji ciała i duszy

– szukają formy wsparcia w procesie psychoterapii poprzez pracę z ciałem

– mają problemy zarówno z odprężeniem somatycznym jak i psychicznym

– doświadczają dyskomfortu somatycznego, którego źródłem są napięcia psychiczne, konflikty wewnętrzne o podłożu emocjonalnym

– pragną wewnętrznej przemiany poprzez pracę z ciałem

– mają silne tendencje do tłumienia emocji oraz destrukcyjną potrzebę kontrolowania wszystkiego

Zobacz dlaczego
warto mi zaufać

Jestem fizjoterapeutą z wieloletnim doświadczeniem pracującym w nurcie holistycznym. Trafiając pod moją opiekę mogą Państwo liczyć na profesjonalizm i pełne zaangażowanie.

 • wykształcenie zdobyte na uczelni wyższej poparte wieloletnim doświadczeniem
 • praca w nurcie holistycznym – pracuje z człowiekiem, a nie z objawami
 • bezpieczeństwo – wykorzystuje nieinwazyjne metody terapeutyczne
 • znajomość anatomii i biomechaniki, przekładająca się na zrozumienie zaburzeń motorycznych i bólowych
 • profilaktyka – dzielę się wiedzą, aby pacjent lepiej rozumiał jak działa aparat ruchu, i dzięki temu mógł w przyszłości uniknąć dolegliwości
 • prowadzę terapię i profilaktykę
 • moim priorytetem jest skuteczna pomoc

Zobacz więcej

Umów się na wizytę

Godziny pracy:
Pon – pt: 10:00 – 21:00
Soboty: 10:00 – 14:00

Kontakt i rezerwacja:
Krzysztof Cukierski
730 793 373

 

Gabinet:
os. Batorego 41A/18
60-687 Poznań

Po przekroczeniu furtki w prawo, pierwsza klatka