Manualna Terapia Powięziowa wg Stecco – Fascial Manipulation

Jest to komplementarna – traktuje ciało jako funkcjonalną i strukturalną całość – metoda terapii oparta na trwających od ponad 40 lat badaniach anatomicznych oraz – w oparciu o nie – praktyce klinicznej. Metoda została stworzona i rozwijana przez włoskiego fizjoterapeutę prof. Luigi Stecco, a pracę nad nią kontynuują jego dzieci: prof. Carla Stecco i prof. Antonio Stecco. Obecnie metoda jest popularyzowana i rozwijana przez wielu międzynarodowych instruktorów na całym świecie.

FM jest wyjątkową metodą, ponieważ jest opartą na anatomii, fizjologii, biomechanice i embriologii zachodnią interpretacją wschodniej koncepcji meridianów. Okazuje się, że punkty meridianowe ściśle pokrywają się z tzw. centrami koordynacji (CC) czyli punktami na powięzi głębokiej, które poddawane są największym przeciążeniom, ponieważ są one wypadkowymi wektorów sił działających na segment, za który są odpowiedzialne.

Centrum koordynacji w stanie chronicznego przeciążenia ulega densyfikacji czyli upośledzeniu funkcji powięzi, co prowadzi do bólu, wtórnych przeciążeń (kompensacji) i ograniczenia zakresu ruchu – na poziomie układu ruchu – oraz do zaburzeń pracy narządów wewnętrznych na poziomie wisceralnym.

Odpowiednia stymulacja tych punktów likwiduje densyfikacje, przywracając prawidłowy ślizg pomiędzy warstwami powięzi, co przynosi większe uczucie komfortu, likwiduje przyczynę bólu oraz poprawia zakres ruchu (niezwykle ważny w sporcie, ale także w życiu każdego człowieka).

Czym jest powięź

„Powięź jest cierpliwa, wybacza wiele – powtarzające się mikrourazy w mechanizmach przeciążeń, uszkodzenia strukturalne, a nawet niekompetentny dotyk, mając ogromne właściwości adaptacyjne. Jednak po przekroczeniu bariery adaptacji staje się surowym sędzią.”
Piotr Godek, ortopeda, osteopata

Mówiąc językiem wyobraźni – powięź jest wielowarstwowym organicznym kombinezonem, w którym zawieszone są mięśnie, kości narządy wewnętrzne, naczynia, nerwy, a nawet mózg (opona mózgowa).

Powięź jest włóknistą tkanką kolagenową o zróżnicowanej – w zależności od jej funkcji i położenia – grubości i elastyczności, tworzącą złożoną strukturę połączeń w całym ciele. Brak ruchu w pełnym zakresie, urazy czy przebyte choroby/stany zapalne mogą prowadzić do zmniejszenia zdolności adaptacyjnych powięzi i jej unieruchomienia, co w konsekwencji prowadzi do ograniczenia zakresu ruchu, dyskomfortu i/lub bólu oraz zwiększa ryzyko kontuzji.

Powięź jest tkanką, która tworzy skomplikowaną strukturę przypominającą trójwymiarową pajęczynę, której nitki(włókna) otaczają całe ciało, ale także wnikają w jego głąb, tworząc „zawieszenie” dla narządów oraz trajektorie dla pracujących mięśni.

Powięź powierzchowna leży bezpośrednio pod tkanką tłuszczową i oddziela skórę od mięśni, zapewniając właściwy ślizg między nimi. Spełnia przede wszystkim funkcję bariery ochronnej przed bakteriami i wirusami.

Pod powięzią powierzchowną znajduje się wielowarstwowa powięź głęboka, w której znajdują się mięśnie. Powięź głęboka tworzy tunele motoryczne, w których mięśnie się poruszają oraz ślizgają między sobą, zmniejszając tarcie pomiędzy nimi. Powięź otacza także brzusiec mięśnia (namięsna), pęczki włókien mięśniowych (omięsna), włókna mięśniowe (śródmięsna).

Powięź oponowa otacza układ nerwowy i mózg. Z kolei powięź trzewna otacza narządy wewnętrzne.

Powięż jest tkanką, która tworzy bardzo wyspecjalizowaną i złożoną sieć, której dysfunkcje prowadzą do różnego rodzaju upośledzeń funkcji i schorzeń. Obecnie uważa się, że ok. 60% schorzeń kręgosłupa wynika z densyfikacji powięzi trzewnych.

W koncepcji Stecco ciało dzielimy na 14 segmentów, z których każdy posiada jedno centrum koordynacji dla jednej sekwencji ruchu (głowa posiada 3 centra trzy centra) dla każdego z sześciu możliwych ruchów tj. zginania, prostowania, przywodzenia (ruch dośrodkowy), odwodzenia (ruch boczny), rotacji zewnętrznej oraz rotacji wewnętrznej. Ponieważ ruchów mamy 6 – po dwa przeciwstawne w każdej z trzech płaszczyzn – oznacza to, że każdy segment posiada 6 centrów koordynacji:
– ruch prostowania i zginania w płaszczyźnie czołowej
– ruch odwodzenia i przywodzenia w płaszczyźnie czołowej
– ruch rotacji wewnętrznej i zewnętrznej w płaszczyźnie horyzontalnej

Jak wygląda zabieg?

Zabieg polega na stymulacji ściśle określonych punktów zwanych centrami koordynacji, które są kluczowe dla prawidłowego funkcjonowania całej sekwencji mięśniowo-powięziowej.

Manipulacja powięzi polega na stymulacji dysfunkcyjnych centrów koordynacji.

Punkty które nie są aktywne, są bezbolesne. Bolesne świadczą o densyfikacji czyli zaburzeniu funkcji powięzi i jej zablokowaniu. Aktywne punkty – generujące ból – wymagają stymulacji (manipulacji), w celu ich wyciszenia i przywrócenia prawidłowej funkcji.

Terapia przeprowadzana jest bezpośrednio na skórze pacjenta, dlatego pacjent w trakcie zabiegu ubrany jest tylko w bieliznę.
Podczas jednej sesji można pracować tylko z jedną płaszczyzną ciała czyli jedną parą antagonistycznych sekwencji mięśniowo-powięziowych. Pomiędzy sesjami konieczna jest tygodniowa przerwa, która pozwala organizmowi odreagować i przeorganizować system powięziowy.
Celem terapii FM jest przywrócenie zaburzonego ślizgu powięzi, a co za tym idzie przywrócenie utraconych funkcji ciała.

Reakcje w trakcie i po zabiegu

Podczas stymulacji punkty, które są aktywne generują ból, który w miarę upływu czasu zmniejsza się, a patologiczna wcześniej tkanka zmienia swoją konsystencję z twardej i opornej na miękką i elastyczną. Poprawia się także jej ślizg, co jest głównym celem terapii. Trwa to zwykle około 2 minut (manipulacja jednego punktu). Czasami, gdy tkanka jest bardzo oporna – zwykle tkanki pooperacyjne, zbliznowacone – może to trwać dłużej.

Po zabiegu miejsca poddane stymulacji są wrażliwe na dotyk, a pacjent może się czuć jak po intensywnym treningu. Okres ten trwa od 24-72h i jest normalną reakcją, ponieważ stymulacja aktywnych punktów prowadzi do miejscowego mikrostanu zapalnego, którego celem jest przywrócenie naturalnego ślizgu powięziowego, który wcześniej był zaburzony oraz przebudowa włókien kolagenowych.

Zobacz dlaczego
warto mi zaufać

Jestem fizjoterapeutą z wieloletnim doświadczeniem pracującym w nurcie holistycznym. Trafiając pod moją opiekę mogą Państwo liczyć na profesjonalizm i pełne zaangażowanie.

  • wykształcenie zdobyte na uczelni wyższej poparte wieloletnim doświadczeniem
  • praca w nurcie holistycznym – pracuje z człowiekiem, a nie z objawami
  • bezpieczeństwo – wykorzystuje nieinwazyjne metody terapeutyczne
  • znajomość anatomii i biomechaniki, przekładająca się na zrozumienie zaburzeń motorycznych i bólowych
  • profilaktyka – dzielę się wiedzą, aby pacjent lepiej rozumiał jak działa aparat ruchu, i dzięki temu mógł w przyszłości uniknąć dolegliwości
  • prowadzę terapię i profilaktykę
  • moim priorytetem jest skuteczna pomoc

Zobacz więcej

Umów się na wizytę

Godziny pracy:
Pon – pt: 10:00 – 21:00
Soboty: 10:00 – 14:00

Kontakt i rezerwacja:
Krzysztof Cukierski
730 793 373

 

Gabinet:
os. Batorego 41A/18
60-687 Poznań

Po przekroczeniu furtki w prawo, pierwsza klatka